moravska galerie v brně International Visegrad fund

J. Schreiber & Neffen

  Projekt digitalizace vzorových knih a katalogů firmy

Jste zde: Domovská stránka » O projektu » Tvůrci projektu

Uměleckoprůmyslové muzeum, založené v roce 1872, je jedním z nejstarších muzeí umění a designu v Evropě. Palác, ve kterém se muzeum nachází, byl postaven v roce 1896 a je jednou z nejkrásnějších secesních budov v maďarském hlavním městě. Jádro sbírky tvoří mistrovské kusy evropského dekorativního umění, které se datují od středověku po současnost. Nejvzácnější předměty sbírky jsou vystaveny ve stálé expozici muzea, rovněž pak v Hradním muzeu Nagytétény. Muzeum pravidelně pořádá výstavy artefaktů jak historických, tak pocházejících ze současnosti, každoročně publikuje ročenku Ars Decorativa, a dále pravidelně vydává průvodce k výstavám, katalogy a monografie. Uměleckoprůmyslové muzeum vlastní významné doklady evropského a maďarského užitého umění. Ve sbírkách je více než 70 tisíc uměleckých děl a okolo 65 tisíc grafických prací a dokumentů uložených v archivu muzea.  V této instituci se nachází rovněž rozsáhlá knihovna, která tak obohacuje sbírky o historickou i současnou knižní tvorbu. 

Jedna z největších kolekcí muzea, obsahující přibližně 23 tisíc exponátů, zahrnuje sklo, fajáns, porcelán a kamnové kachle. V mezinárodním měřítku patří tato sbírka mezi nejlepší a nejpozoruhodnější nejen z hlediska kvality, ale i co do počtu a rozmanitosti. Významnými předměty této sbírky jsou secesní skla, v počtu asi 240 kusů. Sbírka byla založena na konci 19. století. První předměty zakoupil ředitel muzea Jenő Radisics na dvou pařížských Světových výstavách v letech 1889 a 1900, základ sbírky pak doplnil o díla vystavená v roce 1898 na výstavě Moderního umění, kterou sám uspořádal.

Většina skel, ať jde o jednotlivá díla nebo předměty vyrobené v menších či větších sériích, vznikla jako umělecká díla, která v sobě nesou jedinečný odkaz. Mnoho dalších daroval muzeu univerzitní profesor, bakteriolog a veterinář Dr. Ottó Fettick (1875-1954). Fettick sbíral různé předměty a jeho sbírka obsahovala více než 5 tisíc kusů skel, keramických či porcelánových předmětů, krajek, orientálních koberců a předmětů z Dálného východu. Další vynikající díla pocházejí ze sbírky profesora Technické univerzity Vince Wartha (1844-1914), jiná byla zakoupena jednotlivě během několika posledních desetiletí.