Vzorové knihy (neboli vzorníky či knihy vzorů (Zeichenbuch/Zeichenbücher)) jsou klíčovým pramenem k poznání produkce sklárny (firmy), neboť obsahují vzory pro zhotovení konkrétních výrobků. Jednotlivé kresby rozličného sortimentu s příslušným číselným označením výrobku zpravidla doplňují informace o zvoleném dekoru, termínu objednávky, typu použité formy či barevnosti skloviny atd.
Vzorníky řady skláren se do dnešních dnů nedochovaly. Mnohé podlehly plamenům, skartaci, z některých zbyla jen torza původního rozsahu. Vzorové knihy firmy J. Schreiber & Neffen (pro přehlednost je v textu užíván název firmy J. Schreiber & Neffen, i když autorka nepomíjí změny, které v názvu společnosti nastaly v rámci jejího dějinného vývoje) ničivý osud nepotkal, a tak se výjimečně zachovaly v poměrně velkém a uceleném rozsahu. Unikátní soubor, uložený v areálu společnosti Rona, a. s., v Lednických Rovních, zůstal na místě posledního ze Schreiberových závodů. Kdy a proč byly vzorové knihy Schreiberů soustředěny právě sem, zůstává otázkou. Rozhodující roli mohlo sehrát také nejdelší setrvání rovňanské sklárny v rodinném majetku.
Předmětem studia a digitalizace bylo 108 vzorových knih z let 1874–1945. Jejich datování vychází zejména z přípisů u jednotlivých kresebných návrhů, tvarosloví a dekorů výrobků. Přesná datace vzorníků je zaznamenána pouze u některých knih, a to zpravidla na jejich předsádkách. Vzorníky jsou značeny jednotlivými písmeny či zkratkami a případně doplněny čísly. Nejstarší zachovaný vzorník, přibližně z let 1869–1878, není značený, a tak místo jeho vzniku neznáme. Přípis u prvního vyobrazení cylindru („Muster den Zay Ugroz“) dokládá mj. vazby na sklárnu v Uhrovci, jejímž hlavním sortimentem byla v té době výroba cylindrů a osvětlovacího skla.
Dobové označení vzorníků nabízí jejich členění do několika skupin:
Základní řadu tvoří knihy s abecedním označením A–Z z období 1874–1907. V době vzniku této série vzorníků pracovala první Schreiberova sklárna, huť v Rapotíně, již sedmnáctým rokem. Požár, který propukl v areálu sklárny v roce 1871, patrně pohltil i veškerý materiál dokumentující dosavadní produkci. Nadcházející období přineslo modernizaci závodu zavedením Siemensových generátorů a rozšíření provozů. Na základě časového určení a sortimentu se lze domnívat, že základní řada vzorníků, označených A–Z, odpovídá právě této vývojové etapě závodu.
Sekundární linie vzorových knih, značená písmeny A1–A5 (1907–1911), B1–B6 (1912–1923), C1–C3 (1923–1936), D2 (1916–1925) a H1 (1905, 1926–1933), na předchozí řadu plynule navazuje a ve svém počátku se shoduje s druhou vlnou reorganizace závodu, která započala během prvního desetiletí 20. století.
Další významnou skupinu vzorníků tvoří knihy věnované zboží určenému pro maďarský, italský či anglický trh. Vzorníky značené BP1–BP5 (BP = Budapešť) dokumentují výrobky z let 1877–1903. Mileniární výstavě v Budapešti, konané v roce 1896, je věnován samostatný vzorník. Příčinou špatné čitelnosti jeho kreseb je otisk katalogových stránek, které byly do vzorníku vloženy během prvních desetiletí 20. století. Obdobou výše zmíněných vzorníků jsou knihy značené I1–I5 (I=Itálie) z let 1886–1903 či vzorník England (1897–1898).
Vzorníky značené LR2–LR8 (LR= Lednické Rovne) pocházejí z Lednických Rovní a představují produkci mezi léty 1897 – 1939. Velký soubor vzorníků představují knihy značené PH1–PH21 z let 1894 – 1946.
Kromě výše zmíněných titulů najdeme mezi zachovanými knihami také vzorníky z jednotlivých Schreiberových skláren, např. Josef Leo Hütte (1926) či Jaronowitz I – II (1912–1922). Stolní a nápojové soubory jsou pak zakresleny v knihách označených S A_Serv. ad. (viz seznam vzorníků). Některé vzorové knihy jsou dnes k dispozici pouze bez původního označení, a jsou tedy v seznamu vzorníků uvedeny jen s předpokládanou datací.
Ačkoli se soubor Schreiberových vzorových knih zachoval do dnešních dnů v poměrně velkém a uceleném rozsahu, postrádá zejména vzorníky z prvního desetiletí existence firmy a několik jednotlivých titulů z výše jmenovaných celků. Otazník zůstává nad existencí dalších případných vzorníků, např. ze skláren provozovaných v pruském Fürstenbergu či Briesenu atd. Ze stávajícího výzkumu však dosud nevyplynulo, že by se někde vyskytovaly.
Seznam digitalizovaných vzorových knih: