moravska galerie v brně International Visegrad fund

J. Schreiber & Neffen

      PROJECT cyfrowy model Książki i Katalogi firmie

Jesteś tutaj: Start » O projekcie » Twórcy projektu » Muzeum Narodowe w Krakowie

Kolekcja szkła w Muzeum Narodowym w Krakowie liczy obecnie 3474 zabytków. Przechowywana jest w Dziale Rzemiosła Artystycznego i Kultury Materialnej - Poddział Szkło. Od 1998 roku najcenniejsza część kolekcji prezentowana jest zwiedzającym w Galerii Rzemiosła Artystycznego, w ramach ekspozycji stałej, w Głównym Gmachu Muzeum przy alei 3 Maja w Krakowie. Kolekcja obejmuje zabytki szkła europejskiego: stołowego, dekoracyjnego i unikatowego, witraże oraz zwierciadła od czasów starożytnego Rzymu po lata 90-te XX wieku.
Wyjątkową pozycję w kolekcji zajmuje zespół witraży z kościoła Dominikanów pod wezwaniem św. Trójcy w Krakowie pochodzący z okresu od XIII do XV wieku. Witraże te stanowią depozyt złożony w Muzeum przez konserwatora Miasta Krakowa. Jest to zabytek unikatowy w wymiarze europejskim.

Kolekcja szkła Muzeum Narodowego w Krakowie powstała głównie dzięki darowiznom wybitnych polskich kolekcjonerów. Największe z darowizn to: Emeryka Hutten-Czapskiego, Stanisława Ursyn-Rusieckiego, Macieja Wentzla,  Kazimierza Iwanickiego i Teodora Dunina. Wśród przekazanych Muzeum zabytków do najcenniejszych należy kolekcja stołowych szkieł barokowych z manufaktur polskich takich jak Huta Kryształowa pod Lubaczowem oraz huty w Nalibokach i Urzeczu.

Muzeum Narodowe posiada  największą w Polsce kolekcję tzw. szkieł serwisowych z manufaktur polskich i czeskich z przełomu XVIII i XIX wieku. Jest to zbiór nie tylko duży ilościowo, ale także reprezentatywny ze względu na różnorodność form i dekoracji.

W 1950 roku zbiory szkła Muzeum Narodowego w Krakowie zostały uzupełnione o cenną kolekcję należącą wcześniej do nie istniejącego już krakowskiego Muzeum Przemysłowego. W ten sposób Muzeum Narodowe wzbogaciło się jedną z najlepszych w Polsce kolekcji środkowoeuropejskiego, głównie czeskiego szkła biedermeierowskiego oraz unikalną kolekcję szkieł z 2 poł. XIX wieku dokumentującą okres historyzmu. Dzięki zakupom dokonywanym na rzecz Muzeum Przemysłowego na Wystawach Światowych w latach 1873 i 1875 Muzeum Narodowe w Krakowie posiada obecnie zbiór szkieł z huty Antonio Salviatiego z Murano koło Wenecji oraz kolekcje szkieł z hut czeskich, zamawianych przez wiedeńską firmę Lobmeyr.

Wśród przykładów szkła XX wiecznego w kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie znajdują się pochodzące z początku wieku francuskie szkła secesyjne z manufaktur Emile Galle i braci Daum. Są one uzupełnione niewielkim zbiorem szkieł dekoracyjnych z hut czeskich. Ciekawą częścią kolekcji są polskie szkła unikatowe i użytkowe z 2 połowy XX wieku. Zbiór ten powstał poprzez zakupy dokonywane bezpośrednio u artystów lub w hutach realizujących zamówione u twórców projekty. Wśród szkieł unikatowych znajdują się tu pochodzące z końca lat 40-tych ubiegłego wieku wczesne prace Henryka A. Tomaszewskiego, prace Jerzego S. Orkusza z lat 70-tych oraz szereg innych realizacji wybitnych polskich projektantów.

Alicja Kilijańska